vi kÆmper for guld
 

Team Danmarks talentprogram

En af Team Danmarks centrale målsætninger for perioden 2013-16 er at styrke talentudviklingen og sikre en stærk og kontinuerlig fødekæde af talenter med internationalt resultatperspektiv på seniorniveau.

53 udvalgte talenter på tværs af 19 sportsgrene har nu adgang til Team Danmarks ekspertydelser, så de tidligere i deres udvikling får den bedste rådgivning og vejledning. 

 Se video fra Talentsemniar 2015 her

Team Danmarks Talentprogram er finansieret gennem en målrettet donation på 10 mio. kr. fra Dansk Supermarked. Det er denne donation, der gør det muligt at give de udvalgte talenter særlige muligheder i perioden 2013 - 2016.

De udvalgte talenter er:

  • Rasmus Gemke, Badminton Danmark - Single
    Mia Blichfeldt, Badminton Danmark - Single
    Anders Antonsen, Badminton Danmark - Single

    Mika Guldbæk, Danmarks Bowling Forbund

    Cecilie Uttrup Ludwig, Danmarks Cykle Union - Landevej
    Julius Johansen, Danmarks Cykle Union - Bane og landevej
    Malene Degn, Danmarks Cykle Union - MTB
    Pernille Mathiasen, Danmarks Cykle Union - Landevej
    Rasmus Lund, Danmarks Cykle Union - Bane og landevej
    Simon Andreasen, Danmarks Cykle Union - MTB

    Benjamin Kjær, Danmarks Gymnastik Forbund - trampolin
    Martin Christensen, Danmarks Gymnastik Forbund - trampolin

    Emma Kiehn, Dansk Forening for Rosport - Singlesculler
    Andreas Dyrby, Dansk Forening for Rosport  - Dobbeltsculler
    Peter Holmquist - Dansk Forening for Rosport - - Dobbeltsculler
    Trine Toft Andersen - Dansk Forening for Rosport - Singlesculler
    Mathilde Persson, Dansk Forening for Rosport - Dobbeltsculler

    Kristoffer Hari, Dansk Atletik Forbund - Sprint

    Tobias Hemdorff, Dansk Sejlunion - Laser Radial
    Frederik Rask, Dansk Sejlunion - Europajolle

    Chris Christensen, Danmarks Motor Union - BMX
    Glen Meyer, Danmarks Motor Union - Motocross
    Patrick Hansen, Danmarks Motor Union - Speedway

    Dmitri Kolobov og Signe Busk, Danmarks Sportsdanserforbund - Standard

    Cathrine Dufour, Dansk Ride Forbund  - Dressur  
    Nanna Merrald, Dansk Ride Forbund - Springning
    Victoria Vallentin, Dansk Ride Forbund - Dressur

    Camilla Andersen, Dansk Skytte Union - Riffel
    Niels Overgaard, Dansk Skytte Union - Riffel
    Kristian Thomsen, Dansk Skytte Union - Riffel
    Marcus Errebo Jensen - Dansk Skytte Union - Pistol

    Philip Greve, Dansk Svømmeunion
    Julie Kepp, Jensen, Dansk Svømmeunion
    Tobias Bjerg, Dansk Svømmeunion

    Martine Spanger Riis, Dansk Fægte-Forbund
    Kolja Dahlin, Dansk Fægte-Forbund
    Thomas Lerche Berg, Dansk Fægte-Forbund

    Morten Graversen, Dansk Kano og Kajak Forbund - Sprint
    Julie Frølund Funch, Dansk Kano og Kajak Forbund - Sprint
    Mette Gravesen, Dansk Kano og Kajak Forbund - Sprint
    Pernille Brandstrup Knudsen, Dansk Kano og Kajak Forbund - Sprint
    Cathrine Rask, Dansk Kano og Kajak Forbund - Sprint og Maraton 

    Emil Deleuran Hansen, Dansk Triatlon Forbund
    Alberte Kjær Pedersen, Dansk Triatlon Forbund 

    John Axelsen, Dansk Golf Union
    Christoffer Adam Bring, Dansk Golf Union

    Nicklas Nielsen,  Dansk Automobil Sports Union - ADAC Formel 4
    Nicolai Sylvest, Dansk Automobil Sports Union  - FIA GT World Endurance Championship (WEC)
    Lasse Sørensen, Dansk Automobil Sports Union  - Audi TT Cup Deutschland
    Mikkel Jensen, Dansk Automobil Sports Union - Formel 3

    Jakob E. Edsen, Dansk Orienterings-Forbund

    Victor Schultz Sørensen, Dansk Vandski og Wakeboard Forbund - Slalom

Luk

Del